Katalonijos sostinė – Barselona
Čia nerasite faktų – apie juos apstu informacijos interneto platybėse. Norime tik Jums padėti pajusti šio nuostabiai gyvybingo, temperamentingo, arba kaip sakytų maestro Vytautas Kernagis, beprotiškai fantastiško miesto dvasią. Pirmasis atvykimas į Barseloną buvo labai seniai ir labai skubus – reikėjo daug apeiti, daug pamatyti. Visko daug ir per trumpą laiko tarpą. Be abejonės, pamatyti dalykai paliko įspūdį ir tokį šventą įsitikinimą, kad čia grįšiu. Ir grįžtu, bet jau kitaip – kaip pas labai artimą bičiulį, su kuriuo malonu susitikti, pasivaikščioti, pasiklausyti gitaros viename iš daugelio parkų ar tiesiog gatvėje, pasigrožėti Dali ar Picasso, pasimėgauti saule ir spalvomis, vynu ir gardžiomis tapas.
Barselona neatsitiktinai vadinama Gaudí miestu, nes šio siurealisto menininko ranka pastebima visur: nuo įmantrių gatvės žibintų, garsių casas, žaismingo Park Guell iki iškiliausio jo kūrinio – Sagrada Familia. Fantastinė, šokiruojanti, įspūdinga ir drauge labai harmoninga architektūra, kurios detalėmis taip sėkmingai žongliravo A.Gaudi, kiekvienais metais vėl ir vėl sutraukia milijonus svečių.
![]() |
… ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
. ![]() |
Casa Batllo (Passeo de Gracia 43), dirba kiekvieną dieną 9-21 val.; kaina – 18.15 eur, studentams – 14 eur;
Casa Mila (kitaip – La Pedrera, Calle Provença 261-265), dirba (kovo-rugpjūčio mėn.) I-VII 9-20 val.; kaina – 14 eur, studentams –10 eur;
Casa Calvet (Calle De Casp 48), privatus namas, todėl įėjimas į vidų negalimas, bet galite apsilankyti pastate įsikūrusiame ir gerų atsiliepimų sulaukusiame restorane Casa Calvet;
Palau Guell (Calle Nou de la Rambla 3-5), Guell rūmai, dirba (kovo-rugpjūčio mėn.) II-VII 10-20 val.; įėjimas nemokamas;
Sagrada Familia (Mallorca calle 401), dirba (balandžio-rugsėjo mėn.) I-VII 9-20 val.;
Park Guell (Carrer D’Olot), dirba (balandžio-rugpjūčio mėn.) I-VII 10-21 val., įėjimas nemokamas.
Las Ramblas – vieta, kur veiksmo netrūksta nei dieną, nei naktį, kuri yra pati geriausia miesto iliustracija su savo puošniais namais, parduotuvėmis, kavinėmis, nuolat zujančiais gatvės prekiautojais, iliuzionistais, dailininkais ir nepavargstančiomis gyvomis skulptūromis. Čia nuolat gausu turistų – ypatingai vasarą,- čia visada gali pasiklausyti gyvos muzikos ar stebėti spektaklio mizansceną. Ir nepriklausomai nuo metų laiko būna smagu įsilieti į šią šurmulio, bruzdesio upę (pradedu įsitikinti, kad Las Ramblas pavadinimas tikrai neatsitiktinis, arabiškai „rambla” – kasmet išdžiūstantis upės dugnas) ir atsiduoti jos srovei. Tiesa, turistų vadovai neretai įspėja, kad niekur nėra tiek daug kišenvagių, kiek La Rambloje! Neteko to patirti, kita vertus, savo daiktus patariama saugoti visuose didmiesčiuose. Rekomenduoju La Ramblas pasivaikščioti (ir ne vieną kartą) nuo Plaza Catalana iki Kolumbo paminklo (į kurį galima pasikelti nemokamai) ryte, kai tik alėja bunda, per pietus, kai ja zuja tiek ofisų tarnautojai, tiek turistai, ir vakare, kai prasideda tikrasis La Ramblas gyvenimas.
Jeigu pasiilgstate spalvų arba priežastis dar proziškesnė – kankina alkis, būtinai užsukite į šalia Las Rambas esantį turgų „La Boqueria”. Vietiniai bičiuliai ne kartą pabrėžė, kad jame prekiaujama ne pačiomis mažiausiomis kainomis, bet turgaus vaizdas ir jo dydis priblokš. Pirmiausia – spalvomis (bent man tai paliko didžiausią įspūdį). Antra, liksite pakerėti maisto įvairovės ir pasiūlos. Čia rasite egzotiškiausių vaisių, daržovių, prieskonių ir jūros gėrybių – jeigu nepirksite, bent turėsite galimybę paragauti, pamatyti ar susipažinti, o prie įėjimo, kaip ir turi būti, Jus pasitiks jo didenybė Jamon, t.y.vytintų kumpių rikiuotė, pareiti neleis įvairiausių rūšių šviežiai spaustų sulčių ir jau supjaustytų bei valgymui paruoštų šviežių vaisių pardavėjai. Atkreipkite dėmesį į kainas ir nepatingėkite pasivaikščioti po turgų – kainos kai kur skiriasi dvigubai. Kita vertus, reikėtų rimtai apsvarstyti, ar verta ten eiti alkanam, nes Jūsų norai ne visada sutaps su piniginės turiniu.
Daug pigiau galima apsipirkti Sant Antonio turguje, kuris įsikūręs senamiestyje, netoli La Boqueria aikštės. Čia galima įsigyti ne tik šviežių daržovių, vaisių, žuvų, bet ir drabužių. Aplinkui maisto produktų prekyvietę šiokiadieniais veikia įvairių daiktų turgus, o sekmadieniais čia įsikuria bukinistai. Įdomu tiesiog pasivaikščioti. Urgell / Floridablanca gatvių sankryžoje, dirba I-VII 7- 20.30 val.
………………………. | |
![]() |
..![]() |
![]() |
..![]() |
![]() |
..![]() |
Montjuïc Castle - Avinguda del Castell, dirba balandžio-rugsėjo mėn. 9-21 val.; 9-21 val.; įėjimas nemokamas.
Kita įdomi Barselonos vieta – turistams mažai žinomas Hora Guinardo rajonas ir jame įrengta viena įspūdingiausių miesto atrakcijų – Horos labirintas. Bičiulių dėka, smagiai praleidome laiką kataloniečių šeimų lankomame milžiniškame, jau pavasarėjančiame parke, sudarytame iš senųjų rūmų, daugybės poilsio zonų, labirinto raizgalynės ir rūpestingai prižiūrimų dekoratyvinių augalų. Verta apsilankyti. Passeig del Castanyers (išlipę paskutinėje metro stotelėje, ieškokite rodyklės ir nesunkiai rasite kiek aukščiau esantį parką). Dirba I-VII, kaina I-VI – 2 eur, VII – įėjimas nemokamas.
![]() |
. ![]() |
![]() |
..![]() |
Barselonoje kiekvienas, net pats išrankiausias, gali rasti tai, ko ieškojo, ko neįsivaizdavo esant ar tai, kas ne kartą priverčia grįžti. Pramogos, komercija, kultūra ir menas – čia neatsiejamos kasdienio miesto gyvenimo dalys. Neatsitiktinai Barselona dar vadinama kontrastų miestų, nes susipina įvairiausi architektūriniai stiliai, ramybė ir triukšmas, modernumas ir klasika. Miestas, atrodo, pasiruošęs įrodyti, kad patrauklūs ne tik Gaudi, bet ir naujieji, komerciniai pastatai ar net senieji, iš fabrikų virtę šiuolaikinio meno centrais, galerijomis ar moderniomis bibliotekomis. Kiekvienas naujas urbanistinis kūrinys Barselonos veidą papuošia tiksliai apgalvojus ir suplanavus jam vietą, gal todėl, žvelgiant į miestą nuo Monjuic kalno, aukšti pastatai neerzina, netgi atvirkščiai, jie puikiai dera su senąja miesto architektūra.
Torre Agbar – Placa de Les Glories, http://www.torreagbar.com. Tai vienas ryškesnių išskirtinės šiuolaikinės Barselonos architektūros objektų,142 m ir 34 aukštų bokštas (viršuje įsikūręs restoranas, į kurį galima pasikelti liftu ir pasigrožėti Barselonos panorama jau iš kitos pusės). Apžiūrėjome jį iš tolo (nuo Monjuic), nusprendę, kad iki jo nukakti dienos metu gaila laiko, o vakarais ir be pastatų apžiūrų šiame šurmuliuojančiame mieste yra ką veikti (vietinių bičiulių nuomone, Torre Agbar žymiai įspūdingiau atrodo naktį).
Barselona – tikra meno meka, joje veikia daugiau negu 60 muziejų, gausu teatrų, koncertų salių, parodų, galerijų. Norint aplankyti muziejus, susipažinti su Katalonijos menu, pasiklausyti operos ar sudalyvauti kitokiame koncerte tikrai prireiks ne vienos dienos, bet verta. Žinia, kai kurios ekspozicijos yra nemokamos, kai kurios parodų salės ar muziejai paskutinį (arba pirmąjį) mėnesio savaitgalį taip pat siūlo nemokamai juos aplankyti, taikoma lanksti nuolaidų sistema (studentams, senjorams), tad lankymosi Barselonoje metu telieka tik patikrinti informaciją apie darbo valandas ir kainas bei stengtis pasiimti iš šio miesto kuo daugiau…Gal atrodo nuobodu ir nesąmonė, bet tie muziejai, galerijos, koncertai moko save pamatyti kitaip ir kitur, padeda suvokti, koks esi.
Barselonos šiuolaikinės kultūros centras (The Barcelona Contemporary Culture Centre/CCCB) – čia visuomenei pristatomos naujausios šiuolaikinio meno tendencijos, nuolat inicijuojami nauji meniniai projektai ir priimamos keliaujančios parodos, rengiami susitikimai su meno kūrėjais (muzikos, šokių, architektų ir kt.) – Calle Montalegre 5, dirba 11-20 val. Kaina – 4,50 eur. http://www.cccb.org/en.
Caixa Forum – buvusiame fabrike įsikūrusiame parodų centre, be eksponuojamų nuolatinių, rengiamos fotografijos, šiuolaikinio meno parodos. Av. Francesc Ferrer i Guàrdia 6-8, Monjuic rajone, dirba I-V 10-20 val., VII – 10-21 val., įėjimas nemokamas, http://obrasocial.lacaixa.es
Katalonijos nacionalinio meno muziejus (MNAC) - čia pristatoma didžiausia XI-XVIII a. katalonų meno kolekcija pasaulyje (eksponuojama freskos, paveikslai, skulptūros, medžio raižiniai ir kt.). Ekspozicija tokia didelė, kad norint atidžiai apžiūrėti, vienos dienos neužteks, bet susipažinti verta. Parc de Montjuïc, dirba II-V 10-19 val., VII – 10-14 val., kaina 8,50 eur, studentams ir senjorams – 30% nuolaida, nemokamas lankymas pirmąjį mėnesio sekmadienį. http://www.mnac.cat.
Joan Miro muziejus – vienas labiausiai lankomų ir mėgstamų muziejų Barselonoje. Įsikūręs Monjuic parke. Dirba spalio-birželio mėn. II-V 10-19 val., VII – 10-14 val., kaina 10 eur. http://fundaciomiro-bcn.org
Barselonos šiuolaikinio meno muziejus (MACBA) – besidomintiems XX a. antrosios pusės menu. Plaza dels Angels 1., El Raval rajone. Dirba rugsėjo-birželio mėn. I, III, IV, V 11-19 val., VII – 10-20 val., kaina 7,5 eur. http://www.macba.cat/en/index.
![]() |
..![]() |
Šis steriliai baltas, modernios architektūros pastatas įdomus ne tik savo išore, bet ir turiniu, t.y. rengiamomis parodomis. Čia galite susipažinti su tapyba, fotografija, skulptūra, rengiamos įdomios retrospektyvos, buvo įdomu “išgirsti” parodą „Volume!“, kur garsas pasitelktas kaip pagrindinė vizualaus meno priemonė, taip pat pamatyti rusų režisieriaus A.Sokurovo darbus („Dvasių balsai“ ir „Išpažintis“).
![]() |
..![]() |
. ![]() |
Picasso muziejus įsikūręs centre ir yra viena iš labiausiai lankomų miesto vietų. Čia saugoma per 3000 šio žymaus menininko darbų, kurių tarpe – daugybė ankstyvosios jo kūrybos piešinių, paveikslų, keramikos dirbinių. Calle Montcada 15-23, dirba II-VII 10-20 val., kaina – 10 eur, nemokamas lankymas pirmąjį mėnesio sekmadienį http://www.bcn.cat/museupicasso/en/
Taip pat rekomenduočiau aplankyti Miesto istorijos muziejų (Museu d‘Historia de la Ciutat) – Placa del Rei, dirba balandžio-rugsėjo mėn. II-VI 10-20 val., VII- 10-20 val. (nemokamas įėjimas nuo 15 val.), http://www.bcn.cat/museuhistoriaciutat/docs/GUIACMPR5eng_WEB.pdf. Muziejus įrengtas Karališkuosiuose rūmuose (Palau Reial). Senojo Barcino (toks senasis miesto pavadinimas) romėniškąją ir gotiškąją dalis, esančias keletą metrų žemiau dabartinio miesto gatvių lygio, galima apžiūrėti rūmų požemiuose vaikštant specialiai įrengtais kabančiaisiais tiltais. Einant požeminio miesto koridoriais – romėnų laikų gatvėmis – matai vyno rūsių griuvėsius, žuvų apdorojimo patalpas, skalbyklą, pirčių teritoriją, parduotuvėles. Vėliau pakylama į karališkąją rūmų menę, kur XIV a. pietaudavo Katalonijos valdovai. Neįmanoma atsistebėti taip įrengtu muziejumi, kai kompiuterinės animacijos ir išlikusių pastatų dėka galima taip drąsiai “vaikščioti” po 2000 metų istorijos tarpsnį.
![]() |
.. ![]() |
CosmoCaixa mokslo muziejus – Calle Teodor Roviralta 47-5, dirba II-VII 10-20 val., I – uždarytas. Kaina 3 eur, nemokamas įėjimas su Barcelona Card. http://www.fundacio.lacaixa.es. Tai vienas įdomiausių mokslo muziejų Ispanijoje, kur turėsite puikiausią galimybę pasitikrinti fizikos, biologijos, astronomijos, chemijos mokslų žinias. Fizikinius dėsnius ir gamtos reiškinius vaizduojantys stendai interaktyvūs – sukurti taip, kad, paspaudęs mygtuką, galėtum pamatyti, kaip per spektrą lūžta šviesa, išsiveržia ugnikalnis, patirtum, ką reiškia 6 balų žemės drėbėjimas ir pan. Kaip sakoma, tinka vaikams, bet subalansuota ir suaugusiems…
Palau de la Musica – Calle Palau de la Música 4-6, naujausią informaciją apie vykstančius koncertus, organizuojamus festivalius rasite http://www.palaumusica.org. Šis pastatas – tai dar viena unikali Barselonos puošmena, akmens, skulptūrų, stiklo ir plieno junginys. Nepatingėkite nueiti į koncertą – pamatysite ir patirsite malonumą, klausantis koncerto salėje, kurią galima apžiūrėti tik su gidu ir pasižyminčią puikia akustika bei išpuoštą nuostabiomis gėlėtomis mozaikomis (jų yra daugiau negu 2000). Teko patirti, kad katalonų “apšildyti” tikrai nereikia – jau nuo pirmųjų akordų jie atsistojo, dainavo, šoko, šėlo taip, kad net ir mus, santūrius lietuvius, užkrėtė.
![]() |
. ![]() |
Barselona man – bene gražiausias miestas Europoje, kosmopolitiškas, šiuolaikiškas, įvairiaspalvis, šiltas, svetingas, pulsuojantis didžiule gyvybine energija bei pripildantis sielą gyvenimo džiaugsmo, todėl nekeista, kad visiems rūpesčiams ar dirbtinai sukurtoms problemoms tiesiog sakai mañana. Ne kartą girdėjau sakant, kad pamilti šį miestą galima atsigėrus iš garsiųjų Barselonos šviesos fontanų, bet jeigu esat neabejingas grožiui ir išmonei, atviri miesto dvasiai, tikriausiai ir to fontano vandens neprireiks…